Yüz tanıma sistemlerini kandıran kazak icat edildi: Giyen kişiyi gizliyor

Maryland Üniversitesi’nden bilim insanları giyen kişiyi yüz tanıma sistemlerinden gizleyebilen bir kazak icat etti. Yeni araştırma, halka açık alanlara yerleştirilen kameralarla yapılan yüz tanımayı engelleyebilecek giysi oluşturmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar yapay zeka tabanlı yüz tanıma sistemlerinin kafasını karıştıran bir resim üretti. Söz konusu görüntü sebze pazarındaki insanların tezgah arkasından çekilmiş bir fotoğrafını andırıyor ancak gerçekte tamamen sentetik bir resimden bahsediyoruz.

YOLOv2 algoritması kandırıldı

Oluşturulan bu özel desen bir kazağa uygulandı. Sonuç olarak bu kazağı giyen kişi yapay zeka tabanlı yüz tanıma sistemleri tarafından algılanamadı. Testlerin gerçek zamanlı nesne tespiti yapabilen YOLOv2 dedektörü üzerinde yapıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Araştırmacılar yeni icatlarını şu şekilde tanımlıyor “Bu şık kazak, kışın ofiste veya yolda sizi sıcak tutmak için mükemmel. Su geçirmez mikro polar astarı, modern kesimi ve anti-yapay zeka desenleriyle nesne dedektörlerinden saklanmanıza yardımcı olur”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*