TEKNOFEST’e yoğun ilgi

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi kapsamında bu yıl Samsun merkezli düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST başladı. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, açılış töreninde, “Ambargo sopası sallayanlar biz yolumuzdan dönmedikçe asla kazanamayacaklar” dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda başladı. Bu yıl 5’incisi düzenlenen festivale, bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi. Yerli üretimin ön plana çıktığı festivalde Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayisi, savunma sanayisinde yerli ve milli üretimi yapılan insansız savaş araçları ile helikopter ve jet sergilendi. Festivalde ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının yerli üretim ürünleri de katılımcılar tarafından incelendi. Festival kapsamında 30 Ağustos-4 Eylül’de çeşitli gösteriler ile teknoloji yarışmaları gerçekleştirilecek, Türk Yıldızları ve Solo Türk de gösteri uçuşu yapacak.

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, törendeki konuşmasında şunları söyledi:
“100 yıl önce tam da bugün işgal ve boyunduruk altında yaşamayı kabul etmeyen aziz Türk milleti, Samsun’da yanan bağımsızlık ateşinin peşinden koşarak yurdumuzu düşmanlardan kurtardı. Bu mücadeleye liderlik eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan için canını ortaya koyan milletimizin her bir ferdini, bu vesileyle ebediyete irtihal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 100’üncü yılı kutlu olsun.”

Baykar’ın 2005’ten bu yana süren İHA üretimine değinen Bayraktar, “Bilimde, kültürde, sanatta, teknolojide inovasyon ve yenilik getiremiyorsanız, durduğunuz yerde sayıyorsanız menzile varmanız asla mümkün değil. Ambargo sopası sallayanlar biz yolumuzdan dönmedikçe asla kazanamayacaklar” dedi.

Ziyaretçi akını

Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’e Samsun’un yanı sıra yurdun farklı yerlerinden yoğun ziyaretçi akını yaşanıyor. Bakanlıklar, kamu kurumları, üniversiteler, askeri ve resmi güvenlik birimleri ile çok sayıda standın açıldığı festival alanında en dikkat çeken yerlerden biri de Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin standı oldu. Stantta Formula-1 yarış aracının simülasyonu bulunuyor. Ayrıca teknolojinin son ürünü sanal gerçeklik gözlüğü ile Beat Saber oyunu izletiliyor. Özellikle çocuk ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği oyun gözlüğü takanları eğlencenin doruğuna çıkarıyor. Bunun dışında karelok oyunu da çocukların ilgisini çekiyor.

Organizasyonun şehre çok önemli kazanımlar sağlayacağını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Anadolu’da ikinci TEKNOFEST KARADENİZ’e ev sahipliği yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Festivalin ilk gününde alanda büyük coşku hakim. Katılım beklediğimizden daha yüksek gerçekleşiyor. TEKNOFEST şehrimiz için büyük bir fırsat. Tüm vatandaşlarımızın festival alanını gezerek bu heyecanı yaşamalarını bekliyoruz” dedi.

4 Eylül’e kadar sürecek

TEKNOFEST programında yer alan etkinlikler arasında envanter geçişi, teknoloji yarışmaları, müzikaller, konserler yer alıyor. Roket, elektrikli araba, İHA, tasarım yarışmalarının yapılacağı festivalde eğitici bilim atölyeleri, sergiler, bilgilendirici tırlar da 4 Eylül’e kadar ziyaretçilere açık olacak. TEKNOFEST 4 Eylül’de ödül takdimi ve kapanış töreniyle son bulacak.

Başarı hikayesi

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tam bir asır önce milletimizi bu topraklardan söküp atmaya çalışanlara karşı verdiğimiz milli mücadelenin meşalesinin yakıldığı Samsun’dayız. 30 Ağustos’taki zaferi de burada kazanmıştık. Şimdi de Türkiye’nin teknoloji bağımsızlığını inşa etme yolunda bir dönüm noktası olan TEKNOFEST’te beraberiz. TEKNOFEST geçmişten günümüze uzanan yüzbinlerce kahraman tarafından yazılan bir başarı hikayesidir” dedi.

Helikopter Tasarım Yarışması

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçak (MMU) Sanal Gerçeklik Simülatörü’nü TEKNOFEST ziyaretçileri ile buluşturuyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen ANKA, AKSUNGUR, HÜRKUŞ ve GÖKBEY hem gösteri uçuşları hem de 1/7 maketleriyle festivalde yer alıyor. TEKNOFEST hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil yaptığı açıklamada “Havacılık, uzay ve teknoloji sevdalısı gençlerle bir kez daha buluşacak olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Standımızda yer alacak olan deneyim alanları ile gençlerimizin havacılık hayallerine dokunacağız. 30 Ağustos tarihinde başlayan TEKNOFEST’in bağımsız savunma sanayimizin inşasına devam ettiğimiz bugünlerde gençlerin teknolojiye olan tutkusu ve azmine büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum” dedi. Bu yıl da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii sponsorluğunda gerçekleşen Helikopter Tasarım Yarışması ödülleri, TEKNOFEST’te sahiplerini bulacak.

Trendyol oyuna çağırıyor

TEKNOFEST’in ana sponsorlarından olan Trendyol’un Grup Başkanı Çağlayan Çetin, “Türkiye’nin en fazla yazılım mühendisi çalıştıran kurumlarından birisiyiz. Türkiye’de teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmak bizim için çok önemli” dedi. Sanatçı Refik Anadol’un 2021 yılında hayata geçirdiği, uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutarak yeni bir kavramsal çerçeve sunan “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi de TEKNOFEST çerçevesinde Trendyol’un resmi sponsorluğunda ziyaretçileriyle buluştu.
Çağlayan Çetin, TEKNOFEST ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“TEKNOFEST’in ülkemizin milli teknoloji geliştirme sürecinde çok önemli bir rolü var. Bizim de yerli ve milli teknolojilerimizi 2 bini aşkın Türk mühendis arkadaşımız geliştiriyor. Türk mühendislerce geliştirilen yerli ve milli teknolojiyi uluslararası arenaya taşımayı hedefliyoruz.”

TEKNOFEST’te aktivite alanı kuran Trendyol, ziyaretçilerine eğlenceli oyunlar sunuyor. Ziyaretçilerin alanda deneyimleyebileceği aktiviteler arasında taş kağıt makas oynayan ve oyun içerisinde karşıdaki kişinin hareketlerini tahmin eden interaktif ürün olan Yenilmez Robot El Cihazı da var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*