Metrolar için takvim açıkladı

ÖNDER YILMAZ/ANKARA- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma Bakanlığı 2023 yılı bütçe görüşmelerinde Karaismailoğlu özetle şunları söyledi:

*“Saatte 120 km ile Türkiye’nin en hızlı Metrosu ünvanına sahip, dünyanın sayılı metrolarından olacak 37.5 km’lik Beşiktaş (Gayrettepe) – Kağıthane – Eyüp – İstanbul Havalimanı metrosunun, Kağıthane – Havalimanı kesiminin yapımını tamamlandık. Sinyalizasyon testleri biter bitmez önümüzdeki günlerde açacağız. Gayrettepe – Kağıthane arasını ise 2023 yılı nisan ayı itibariyle işletmeye açacağız.

*Başakşehir – Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – Kayaşehir metrosunun yapımını tamamladık. Fiziki ilerlemeyi yüzde 99 seviyesinin üzerine getirdik, yakında açıyoruz. İstanbul’daki bir başka projemiz ise mevcut Kirazlı – Başakşehir hattının doğrudan Bakırköy İDO ile bağlantısını sağlayacak Bakırköy (İDO) – Bahçelievler – Güngören – Bağcılar (Kirazlı) metrosunun (8.4 km), yüzde 72’ye yakın fiziki gerçekleşmesi var. Hattı 2023 yılında hizmete alacağız.

*Bir diğer hattımız da 31.5 km’lik Küçükçekmece (Halkalı) – Başakşehir – Arnavutköy – İstanbul Havalimanı Metrosu. Tünel kazma işimizin yüzde 80’ini tamamladık. Projenin tamamını da 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Kazlıçeşme – Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni nesil ulaşım Projelerinde çalışmaları da devam ediyor. 2023 yılı ilk yarısında tamamlamayı hedefledik. Altunizade – Çamlıca – Bosna Bulvarı metrosunun çalışmalarının, 2024 yılının ilk yarısında tamamlanması hedeflenmektedir.

*Ankara’da; Atatürk Kültür Merkezi – Gar – Kızılay hattını 2023 yılı başında açacağız. Kocaeli’de; Gebze Sahil – Darıca OSB metrosunun, ilk etabını Mayıs 2023’de; tamamını 2024 başında hizmete açacağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*