Düzce Depreminin 19. Yıldönümünde Deprem Şehitliği Ziyaret Edildi

Düzce depreminin 19. yıldönümünde deprem şehitliği ziyaret edildi
Yakınlarının mezarı başında dua eden vatandaşlar: ‘Acımız çok büyük anlatılamaz, unutulmuyor’

DÜZCE – 12 Kasım 1999 Düzce depreminin yıldönümü nedeniyle Kaynaşlı’da düzenlenen anma törenlerinin ardından depremde yakınlarını kaybedenler mezarlıkları ziyaret etti.
Düzce’de 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde yaşanan yıkım sonrasında çok sayıda can kaybı yaşanmıştı. Depremin 19. yıldönümünde depremin merkez üssü olan Kaynaşlı’da anma töreni düzenlendi. Depremde hayatını kaybedenlerin anıldığı etkinlikte hayatını kaybedenlerin yakınları, kayıpları için dualar ettiler. İlçe meydanında deprem şehitleri için okunan mevlidin ardından depremde yakınlarını kaybedenler, Kaynaşlı Mezarlığı’na akın ettiler. Yakınlarının mezarlarını ziyaret ederek dua eden depremzedeler, acılarının hala taze olduğunu dile getirdiler.
‘Yurt dışından gördüğüm kadarıyla pek ders alınmamış gibi geliyor’
Depremde anne ve babası bir çok yakınını kaybettiğini söyleyen Fahri Çapar adlı vatandaş, ‘Yurt dışında yaşıyorum. Depremde ben kendim burada değildim. Ama annem, babam, amcamın çocukları, amcaları depremde kaybettik. Ben Türkiye’ye geldiğimde hepsi defin edilmişti. Ölüsü olan insanlar depremi unutmadılar. Ama ölüsü olmayan insanlar maddiyata gitmeye uğraştılar. Ben yurt dışından gördüğüm kadarıyla pek ders alınmamış gibi geliyor. Yine insanlar 3-5-7 katlı evler yapmaya başladılar’ dedi.
‘Acımız çok büyük anlatılmaz’
Depremde 7 yakınını kaybeden Sevim Dursun ‘Acımız çok büyük anlatılamaz. Unutulmuyor. Biz 7 kişiyi toprağa verdik. Yeğenlerim, amcam, torunlar. 7 kişiyi verdik biz’ diye konuştu.
Depremde yakını kaybedenler mezarlık ziyaretinin ardından evlerinin yolunu tuttu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*