yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Bölgede Üçüncü Sefer İlan Edilecek: Gazze’de Tampon Bölge Gerçekçi Değil

İsrail’in kimi Arap ülkeleri ile Türkiye’ye Gazze’de bir tampon bölge oluşturmak istediğini bildirdiği yazıldı İsrail gazetelerinde. Lakin sav ortaya atıldığından beri bunun nasıl olacağına ait bir bilgi verilmiş değil. Münasebetiyle İsrail’in bu bölgeyi ne kadar mühletle koruyacağı, uzun vadeli bir askeri varlık bulundurmayı planlayıp planlamadığı meçhul.

Bu belirsizliğin batının bir Tampon Bölge oluşturulmasına yaklaşımını da etkilediğini söylemeliyiz. Örneğin destekleyip desteklemeyeceği bu belirsizliğin ortadan kalkmasına bağlı. Şayet kararlıysa İsrail ne cins bir planı olduğunu açıklamak zorunda bu yüzden. Haaretz gazetesi bu tampon bölgenin teknik tarafları hakkında detay verilmediğini, bunun yalnızca İsrail ile Gazze Şeridi ortasındaki hudut sınırı boyunca uzanan, motorlu yahut yaya akınlarını önlemek emeliyle değişen derinlikte tarafsız bir bölge olacağının varsayıldığını yazdı.

DAHA EVVEL DE OLMUŞTU

Eğer olursa bu bölgedeki üçüncü Tampon Bölge olacak. Tampon Bölge, iki bölgeyi birbirinden ayıran bir arazi şerididir, bilindiği üzere. Gazze örneğinde, Philadelphi Rotası olarak bilinen 100 metre genişliğindeki bir arazi şeridi, barış muahedesinin bir modülü olarak Gazze Şeridi ile Mısır ortasında bir tampon bölge olarak konseyi durumda zati. 2005 yılındaki ayrılmadan evvel İsrail ordusu da militanların hududa yaklaşmasını önlemek için Gazze’de hudut duvarı boyunca bir kilometrelik bir tampon bölge oluşturmuştu. 2014 Gazze Savaşı’nın akabinde bu sefer İsrail, Hamas’ın attığı roketlerden, militan taarruzlarından korunmak için Şerit’in hududu boyunca bir tampon bölge ilan etmişti. Yani bölgede yeni bir durum değil bu.

Şimdi bir sefer daha, İsrail tarafından ikinci defa bir tampon bölge oluşturulma niyetinin en temel münasebeti, savaş sona erdikten sonra, füzes saldırısı tehdidi ortadan kalksa bile Gazze Şeridi’nin tehdit kaynağı olmaya devam edeceği kaygısıdır. Tampon Bölge’nin bunu engelleyeceği ya da en azından İsrail güvenlik güçlerine buna karşı organize olma fırsatı vereceği düşünülüyor.

GERÇEKÇİ DEĞİL

Orada bir Tampon Bölge kurmanın pek gerçekçi bir tarafı olmadığını vurgulamalıyız, öncelikle. Bu önemli güvenlik problemlerine yol açabilir İsrail için. Zira bu bölge daha fazla “yerinden edilmeye” yol açacak, bu da İsrail’i daha kolay maksat haline getirecek. Gazze sonundaki bölgeler daha inançlı olabilir lakin “askerden arındırılmış” bölgede İsrail ordusu açık maksat olabilir.

Ayrıca ABD’nin tavrı burada belirleyici olacak görünüyor. Zira Joe Biden idaresi Hamas’ın ortadan kaldırılmasını savunmakla birlikte, Gazze’nin küçültülmesine taraftar olmadığıı açıklamıştı. Savaşın başlamasından bu yana Biden idaresi Gazze hududunda rastgele bir değişikliğe karşı olduğunu kesin bir lisanla söz etmişti. Gözlemciler Biden’ın, İsrail’in bölgede kalıcı bir varlık göstermesine karşı çıkmasının beklendiğini belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Haaretz gazetesinde yer alan ABD’nin Gazze’deki savaşla ilgili olarak önerdiklerine bir göz atmalı: “Filistinlilerin Gazze’den zorla göç ettirilmemesi. Gazze’nin İsrail’e karşı terörizm ya da başka atakları başlatmak için bir platform olarak kullanılmaması. Gazze’deki toprakların küçültülmemesi, Filistin topraklarının Gazze ve Batı Şeria için birleşik bir formda yönetilmesi taahhüdü”.

Bu teklifler elbette ABD’nin “Filistin sevdasından ya da çok demokrat olmasından” kaynaklanmış değil. Ortadoğu’da da gerilemede olan ABD’nin bölgede daha da fazla müttefiksiz kalmamak için Arap ülkelerini kaybetmeme tavrıdır buna yol açan. Lakin şöyle ya da bu türlü, İsrail’in kararını hayata geçirmede önemli bir mani olabilir.

Batılı ülkelerin tavrı da şimdi tam olarak net değil, üstte belirttiğim üzere. Tekrar Haaretz’e nazaran batılı güçler tampon bölgenin kalıcı hale gelmesinden kaygı duyuyorlar.

Tüm bunlara karşın İsrail Tampon Bölge kurma ısrarını sürdürerek bu planı hayata geçirirse ABD ile Batı’nın reaksiyonunu göğüslemek zorunda.

Göreceğiz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kimin işine yarayacak? “Ateşkes“ neden başarısız oldu?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.