Kendi evinde Apple’a kaybetti

Kendi evinde Apple’a kaybetti

BlackBerry akıllı telefonlarının üreticisi Kanad

Bloombergin verdiği bilgiye göre, RIMın Kanadaya yapılan akıllı telefon nakliyatı Appleın gerisine düştü. Rakamlr, 2011de Kanadaya 2.08 milyon Blackberry gönderilirken, Apple iPhone için bu rakamın 2.85 milyona ulaştığını gösterdi.

RIM, ilk iPhoneun piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, 2008de, Kanadaki nakliyat oranında Appleı beşe katlamıştı. 2010da ise RIM nakliyatı Appledan yarım milyon adet daha fazla olmuştu. Ancak geçtiğimiz yıl bu tablo tersine döndü.

Toronto merkezli BMO Harris bankası analisti Paul Taylor, Kanadanın dünyaya tanıttığı en başarılı elektronik üreticilerinden olan RIMin, bugüne dek kendi evindeki tüketicilerden çok büyük sadakat gördüğünü ancak üstünlüğünü kaybetmeye başladığını ifade etti.
Taylor, RIM için kendi evinde birinci sırayı iPhonea kaptırmak stratejik açıdan çok olumsuz bir gelişme… Kanadalı tüketiciler iPhoneun fonksiyonlarına daha fazla ilgi gösteriyor dedi.

RIMın yeni CEOsu Thorsten Heins, kısa süre önce azalan satışları tersine çevirmek için çok farklı bir yenilik sunma sözü vermişti. Heins, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen BlackBerry 7 telefonlarının dokunmatik ekran ve internet tarayıcısında önemli ilerleme sağladığını, bu yıl sunulacak BlackBerry 10un ise daha üstün özellikle sunacağını söyledi.

KANADA PAZARI ERİYOR

RIMın toplam gelirlerinin yüzde 7sini oluşturan Kanada satışları, 2011in üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 azaldı. Aynı dönem, ABD satışları ise bir yıl öncesine oranla yüzde 45 düştü. RIM, iki ülkede aldığı darbeyle toplam gelirlerinde yüzde 5.9luk bir azalmaya tanık oldu.

Araştırma şirketi Internrandden Alfred DuPuy, RIMın bir zamanlar yenilikçi bir şirket olarak kabul edilmesine rağmen, iPhoneun piyasaya sürülmesiyle bu alanda atılım sağlayamadığını belirtti. Dupuy, Yenilik alanında o kadar başarılı oldular ki, telefonun kendi kendini satacağını zannettiler… RIM, gelinen noktada çizgisini kaybetmiş görünüyor ifadesini kullandı.

Interbrandın Ekim 2011de yayımladığı rapora göre, RIM dünyanın en iyi 100 markası sıralamasında iki basamak düşerek 54üncülüğe düşerken, Apple dokuz basamak yükselerek sekizinci oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*