Gelibolu Aydoğanspor’un inanılmaz öyküsü! Hem başkan hem santrafor

Ülkemizde sayısız futbol takımı var… Futbol genlerimize işlemiş çünkü!..
Mahalle takımı var… Köy takımı var… Okul takımı var…
Amatör takımlar… Minikler, gençler, büyükler…
Bunları az çok hepimiz biliyoruz… Peki şunu biliyor musunuz? Bir de sülale takımımız var!..
Ben bilmiyordum… Yeni öğrendim…
Üstelik bu takım Süper Amatör Lig’e çıkmış; hayret ettim…
Bunu duyduğum andan itibaren de bir merak aldı içimi…
Nedir bu işin aslı diye bir araştırayım dedim, vallahi hayran kaldım.
***
Adı GELİBOLU Aydoğanspor… 2019’da kuruldu, merdivenleri tek tek tırmandı, namağlup bu sezonu tamamlayarak Süper Amatör Lig’inde yerini aldı.
En büyük özelliği ‘sıfır’ bütçesiyle yola çıkması ve kadrosunda yer alan oyunculara tek kuruş para ödememesi…
Hele diğer bir özelliği var ki, işte hikayenin asıl ilginç tarafı da burada başlıyor…
Aydoğanspor’un kadrosu 22 kişiden oluşuyor, bu kadronun üçte biri, ya kardeş, ya da yakın akraba…
Soyadları da aynı: Aydoğan…
Takımın kurucusu halen başkan Mümtaz Aydoğan… Aynı zamanda santrforu! Şampiyonluğu kazanıp da Süper Amatör’e çıkarken 16 gol atıp gol kralı olmuş; iyi mi!
Kadrosundaki oyuncuların tamamı Gelibolu’da yaşıyor…
Futbolcular fırıncı, berber, güvenlik görevlisi, inşaatçı, çayçı, garson, market çalışanı veya öğrenci… Aralarında mühendis de var bu arada…
Başkan ve santrfor Mümtaz Aydoğan; “Ağabey, 22 kişilik kadroda yer alanlara bir kuruş ödemiyoruz, ödeyecek gücümüz de zaten yok. Bunun içindir ki, çalışanları tercih ettik. Artı, neredeyse takımın yarısı benim akrabam… Ya kardeşim, ya yeğenim, ya da kuzen… Başka şartlarda bırakın mücadele etmeyi sahaya çıkamayız” diyor…
Sülaleden olmayan Aydoğanspor’un teknik direktörü Çetin Altunbaş ise pazarcılıkla uğraşıyor… Hobi olsun diye bu işi yapıyor. Lakabı da Ferguson Çetin! Ama ciklet çiğnemiyor!
Yardımcıları Mert Aydoğan ve Muhittin Aydoğan, onlar sülaleden. İnşaatçılar… Yönetim kadrosunda da Buse Gözde Aydoğan ve Sevcan Aydoğan görev yapıyor… İkisi de kuzen.
Bugüne kadar kendi yağıyla kavrulmuşlar, bunca ‘yokluk’ içinde bu başarı, valla hiç de küçümsenecek bir olay değil…
İşin özeti, Aydoğanspor benzetme yerindeyse ‘kardeş, yeğen, kuzen’ takımı… Biraz daha ileri gidersek ‘aile’ takımı dersek inanın abartmış olmayız…
Aydoğanspor, Gelibolu’da büyük ilgi görüyor… Nasıl görmesin arkadaş, az – buz bir başarı mıdır bu? Malzemeciden tutun da, teknik direktörüne ve de futbolcusuna bir kuruş para ödemeden buralara gelmek….
Şimdi tatile girdi Aydoğanspor… Yeni sezona daha güçlü bir yapılanmayla gireceklerini belirten Mümtaz Aydoğan, “2019’da kurduk bu takımı… İster aile takımı, ister akraba takımı; adını ne koyarsanız koyun.. Ama bu konuma ter dökerek, çalışarak ve de iyi oynayarak, namağlup olarak geldik” diyor ve yeni hedefini açıklıyor:
“Bölgesel Amatör Lig”…
Zor değil mi başkan?
“Biliyoruz zor, ama üç yılda 2’den 1’e, 1’den Süper Amatör Lig’ine çıkmak kolay mı? Bu takım bunu başarmıştır. Bu kadronun parayla – pulla asla işi olmaz, gönül işidir, gönül. Herkes yüreğini ortaya koydu geçen sezon ve bu başarıyı yakaladık. İşin özeti sıfır bütçeyle bu başarıyı yakalıyorsak neden olmasın? Amatör gönül işidir, biz bunu başardık, yolumuza da emin adımlarla devam edeceğiz…”
Aydoğanspor’un başarısının arkasında yaşanmış bir hikaye daha var, aslında hikaye değil gerçek.
***
Yönetim kadrosunda yer alanlar, oturdukları evlerin aidatlarını ödememişler! Ne mi yapmışlar o aidat paralarını takımın acil gereksinimlerine harcamışlar. Forma ya da top gibi giderleri karşılamışlar.
Bundan sonra da öyle yapacaklar. Geriden yeni Aydoğanlar da geliyor, günü gelince takımı onlara emanet edecekler…
Bir gün profesyonel ligde görürseniz şaşırmayın sakın. Ben size şimdiden anlattım.
Doğuştan futbolcu bu sülale; böylesiyle de hiç karşılaşmamıştım.

‘Hey ihtiyar’

Gelibolu Aydoğanspor’un hem başkanı hem de forvet oyuncusu Mümtaz’ın lakabı sanırım yaşından ötürü olsa gerek ‘ihtiyar’…
Özellikle Çetin hoca, maç içinde oyuncuları uyarırken, başkana da ‘ihtiyar ‘ diye sesleniyor. Bakmayın yaşının 36 olduğuna, valla hiç göstermiyor… Takım arkadaşları, “Bizim kaptanımız hiç de yaşlı değil, gençlere taş çıkartır, taş” diyerek iltifat ediyorlar.

Kilo verdi, forvet oynadı

Aydoğanspor’un Süper Amatör Ligi’ne yükselmesinde kuşkusuz başkan Mümtaz Aydoğan’ın attığı gollerin büyük katkısı olmuş… Başkan Mümtaz 36 yaşında, sezona başlarken oldukça kiloluymuş. 96 kilosu nedeniyle teknik direktör Çetin Altınbaş’la görüşerek top oynamayacağını söylemiş. Ne var ki Çetin hoca, “Olmaz, sana bu takımın ihtiyacı var, kilo ver, gel” demiş. Başkan, 18 kilo vererek, yeni sezonda takımdaki yerini almış…

Toptan hızlı

Gelibolu Aydoğanspor’un sağ açık oyuncusu ve de gol yollarında etkili ismi Doğukan Aydoğan, takım içinde ‘toptan hızlı adam’ diye anılıyor. Gerçekten oynadığı her maçta onu durdurmak imkansız gibi. Çünkü Triatloncu, üstüne üstlük milli sporcu… Triatloncular yüzme, bisiklet ve koşu sporuyla uğraşırlar. Arkadaşları, “Ona topu pas olarak attığımız zaman, ister inanın, ister inanmayın, top arkasında kalıyor… Adam toptan hızlı” diyerek süratini anlatmaya çalışıyor sohbetlerde…

Gemide soyundular!

Aydoğanspor’un Gökçeada ile olan maçının saat 11.00’e alınması nedeniyle karşılaşma öncesinde ilginç gelişmeler yaşanmış…Tabii ki Gökçeada’ya her saat gemi yok, bu yüzden takım erkenden yola çıkıp gemiye yetişmek için adeta zamanla yarışmış. Başkan Aydoğan, “Valla ağabey maçın o saate alınması nedeniyle son dakikada yetiştik. Vakit kaybetmemek için gemide giyindik” diyerek o günü anlattı.

Malzemeler cepten!

Takımın formalarını, futbolcuların tüm malzemelerini yönetim kurulu
cepten alıyor. Bu arada yönetimin diğer bir katkısı ise maç sabahı yapılan
kahvaltı ve maç yemeklerini karşılıyor.

Sadece öğrenciye para

Takımda yer alan hiç bir oyuncuya ne transfer, ne de herhangi bir ücret ödenmiyor. Sadece takımın forvet oyuncularından üniversitede de okuyan Barış Tipieser’e, başkan cebinden bin lira vermiş.
Başkan Aydoğan, “Adı üstünde amatör takımız, sağolsunlar kadroda yer alanlara hiç para ödemedik. Sadece bir kardeşimiz var, o da üniversitede okuyor, Barış’a bin lira harçlık verdik” dedi.

Forvetten savunmaya

Hem başkan hem de forvet olarak takımda oynayan Mümtaz Aydoğan, Geyikli maçında çıkmak ister..
Çetin hoca, “Olmaz sana ihtiyacımız var, sahada kal” yanıtını verir… O anda skor 2-2… Daha sonra Gelibolu Aydoğanspor bir gol daha atarak öne geçer.. Ferguson Çetin, maçın bitimine 20 dakika kala Mümtaz’ı defansa çeker, kritik bir virajın kayıpsız atlatılmasını sağlar…

Heyecandan bayıldı

Gelibolu Aydoğanspor’un çalıştırıcısı Çetin hocanın her maçta çok heyecanlandığı belirtildi. 77 yaşında Çetin hoca, Bayramiç maçında az kalsın kalp krizi geçiriyormuş.
Maçın ikinci yarısında aşırı heyecanlanan Çetin hocayı yatıştırmak için yedek kulübesinde bulunanlar buz, su ve kolonya kullanmak zorunda kalmışlar…

Kahvede atılan imza

Teknik Direktör Çetin Altınbaş, pazarcılıkla uğraşıyor, 47 yıl futbol oynadıktan sonra bir çok amatör takımda görev yapmış.. ‘Ferguson Çetin’ olarak ünlenen Çetin Altınbaş’ın Gelibolu Aydoğan’a gelişi de oldukça ilginç… Başkan, 11 araçtan oluşan konvoyla sezon başında Bayırköy’e gitmiş… Kornalar çalarak köye giren başkan ve araçları kullananlar Çetin hocayı kahvede yakalamışlar, imzayı da burada attırmışlar.

İşte takımın kadrosu

KALECİLER: İlyas Mutlu, Celal Aydoğan, Murat Aydın,
DEFANS: Erbil Arslan, Azat Aydoğan, Yalçın Akbal, Enes Sivri, Özgür Erbek, Ramazan Günaydın, Meriç Aydoğan,
ORTA SAHA: Olcay Dayı, Berkay Bodur, Maas Aydoğan, Doğancan Demir, Sebahattin Aydoğan, Vedat Aydın, Serhat Öztürk, Vedat Berke, Sinan Aydın, Feyyaz Erdoğmuş
FORVET: Mümtaz Aydoğan, Doğukan Aydoğan, Barış Tipieser, Serdar Küçük
TEKNİK DİREKTÖR : Çetin Altınbaş – lakabı Ferguson
TAKIM KAPTANLARI : Olcay Dayı, İlyas Mutlu, Erbil Arslan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*