Altılı masadan ‘ittifak’ adımı

MEHTAP GÖKDEMİR/ ANKARA- Altılı masa toplantısına ev sahipliği yapacak DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, masanın gündemini belirlemek için gerçekleştirdiği liderler turunu dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile tamamladı. Babacan’ın ziyaretleri sonucu belirlenen konu başlıkları dikkate alındığında 14 Kasım buluşmasında liderleri yoğun bir gündem bekliyor. Geçiş sürecinin yol haritasına yönelik çalışmanın yanı sıra, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın altılı masaya ve ittifaka katılma talebi, AK Parti’nin başörtüsü ve aile ilgili anayasa değişiklik teklifine yönelik izlenecek strateji ve tutum liderlerce değerlendirilecek. Hakkındaki davadan bugün çıkması beklenen karara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da masanın gündem başlıklarından biri olacak.

Ortak açıklama

Altılı masa kaynaklarından edinilen bilgiye göre Babacan’ın ziyaret turunda AK Parti’nin iki maddelik anayasa değişiklik teklifinin mutlaka masada tartışılması gerektiği vurgulandı. AK Parti’nin teklif metni ortaya çıksa da çıkmasa da “Bizim bu hususta bir duruş sergilememiz bir açıklama yapmamız gerekir. İktidarın oyununa gelmemek adına bir kısım görüşlerin paylaşılması gerekiyor” değerlendirmesi yapıldı. Bu çerçevede toplantının ardından altı liderin imzasıyla yapılan ortak açıklamada başörtüsüyle ilgili teklife yönelik bir değerlendirmenin yer alacağı ifade edildi. Kaynaklar, “Teklifi görmeden altılı masa kendini bağlayacak şekilde bir beyanda bulunmaz. Ancak teklif metni ortaya çıkmamış olsa da bu konunun özgürlükçü bir boyutta nasıl değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin bir paragraf ortak açıklamada yer alır” ifadelerini kullanırken, yaklaşım olarak ortak bir görüş açıklamaya yansıtılsa bile bu konuda sergilenecek tutum konusunda bir mutabakata varılamamasının da olası olduğu belirtiliyor. Masadaki her partinin duruşunun bu konuda farklı olabileceğine işaret ediliyor.

BTP’ye yer yok

Altılı masa toplantısında “genişleme” konusu da gündeme gelecek. İYİ Parti lideri Meral Akşener, BTP liderinin çağrısını masaya getirecek. Ancak masadan “genişleme” kararı çıkması beklenmiyor. Altılı masa kaynakları “Prensip olarak masaya yeni katılımın söz konusu değil. Altılı masa altılı olarak devam eder. Masada yedinci sandalyeye yer yok” görüşünü dile getirerek, bu tartışmaya toplantıda nokta konulacağını kaydettiler.

 Babacan ve Akşener’den görüşme rekoru

BEYZA COŞKUN/ANKARA- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ev sahipliğinde 14 Kasım Pazartesi günü gerçekleşecek altılı masa toplantısının gündemini belirlemek üzere liderleri
ziyaret turunu dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile tamamladı.

Babacan’ı İYİ Parti Genel Merkezi önünde Genel Sekreter Uğur Poyraz ve parti sözcüsü Kürşad Zorlu karşıladı. Akşener, Babacan’ı makamında ağırladı. İki liderin basına kapalı görüşmesi 2 saat 10 dakika sürdü. Bu süre Babacan’ın liderler turundaki en uzun görüşme olarak kayda geçti. Akşener’in, AK Parti’nin başörtüsü ve aile ilgili anayasa değişiklik teklifi ve Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın altılı masaya ve ittifaka katılma çağrısını 14 Kasım buluşmasında gündeme getireceği ifade edilmişti. Kulislerde, Babacan-Akşener görüşmesinin uzamasında bu başlıklarda altılı masa paydaşları arasında bir mutabakat olmamasının ve bu nedenle de iki konunun masada ne çerçevede ele alınması gerektiği tartışmasının etkili olduğu değerlendirmeleri dillendirildi.

Mutabakat bekleniyor

Seçime giden süreçte “adaylık” konusunu en son başlık olarak belirleyen altı masada, bir önceki ittifak başlığının ise artık açılabileceğine işaret ediliyor. Kaynaklar, geçiş sürecinin yol haritasında liderlerin mutabakata varması durumunda toplantı sonrası yapılacak açıklamada “ittifak”a ilişkin bir vurgu olabileceğini belirterek, “Geçiş sürecinin yol haritasında liderler tam mutabakata varırlarsa altı partinin ittifakına vurgu olabilir. O mutabakat liderler nezdinde netleşirse artık bundan sonraki süreçte ittifakı konuşabiliriz” ifadelerini kullandılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*