Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr hayatımızda ne değiştirdi? Hedy Lamarr ne icat etti?

Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr hayatımızda ne değiştirdi? Hedy Lamarr ne icat etti?

Google bugün açılış sayfasında 101. yaşına özel Hedy Lamarr’e yer ayırdı . Doğum gününe özel doodle hazırladı. Hedy Lamar kimdir?

Özel günleri ve tarihe damga vurmuş kişileri unutmayan Google özel Doodle’lar hazırlayarak kullanıcılarına sunmakta. Google’ın 9 Kasım için hazırlamış olduğu Doodle ise Hedy Lamarr olurken günümüzde kullanılan haliyle Wİ-Fİ Bluetooth teknolojilerinin çalışma prensiplerini geliştiren kişidir. İşte Hedy Lamarr’ın hayatı hakkında detaylı bilgi.

Heddy Lamarr Kimdir?
Hedy Lamarr (d. 9 Kasım 1914 – ö. 19 Ocak 2000) Avusturyalı ve daha sonra ABD’de yaşamış olan oyuncu olup aynı zamanda mucittir.
Lamarr çok sayıda popüler filmde rol almış olmakla birlikte, bunların başlıcaları arasında 1938 yapımıCharles Boyerile birlikte başrollerini paylaştığıAlgiersfilmi, 1940 yapımıSpencer Tracyile başrolünü paylaştığıI Take This Womanfilmi , 1940 yapımıClark Gableile başrolünü paylaştığıComrade Xfilmi, 1941 yapımı başrolünüJames Stewartile paylaştığıCome Live With Mefilmi, 1941 yapımı başrolünüRobert Youngile paylaştığıH.M. Pulham, Esq.filmi ve 1949 yapımıVictor Matureile birlikte rol aldığıSamson and Delilahfilmi yer almaktadır. Lamarr 1930’un başlarından, 1950’lerin sonlarına kadar rol aldığı filmler ile bir yıldız haline geldi.

İlk evliliği süresince Lamarr’ınuygulamalı bilimlerekarşı ilgisi arttı ve oyunculuk kariyerinden de sıkıldığından dolayı bir mucit olarak buluşlar üretti.II. Dünya Savaşı’nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi.Bestecive mucit olanGeorge Antheilile birlikteyayılma spektrumununradyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıylafrekans atlamalı yayılma spektrumunuicat ederek, ABD’de patentini aldılar. ABD Donanması 1960’lara kadar bu teknoljiyi benimsemedi ancak günümüzde bu teknolojinin çalışma prensipleriWi-Fi,CDMAveBluetoothteknolojilerine dahil edilmiştir. Ayrıca bu çalışması nedeniyle 2014 yılında ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Alexandria şehrindekiÜnlü Ulusal Mucitler Salonu’nda yer verilerek onore edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*